بسم الله الرحمن الرحيم

قوانین و مقررات پایگاه ابر نور( Abrenoor.ir )

کاربر گرامی

لطفاً شرایط و ضوابط زیر را به‌دقت مطالعه نمایید؛ زیرا ادامۀ استفادۀ شما از پایگاه «ابر نور» به معنای مطالعه و پذیرش تمام این شرایط و ضوابط است و درصورتی‌که این شرایط را نمی‌پذیرید، استفاده از این پایگاه برای شما مجاز نیست . (در این ضوابط مراد از «پایگاه»، پایگاه «ابر نور» (پیشخوان برخط نرم افزارهای نور) و مراد از «نور»، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی می‌باشد.)

1. قوانین حاکم بر پایگاه :

این پایگاه بر اساس قوانین جاری نظام جمهوری اسلامی ایران طراحی و راه‌اندازی شده است و قوانین مالکیت مادی و معنوی و علائم تجاری جمهوری اسلامی ایران از آن حمایت می‌کنند.

2. محدودۀ شرایط :

این ضوابط و شرایط ناظر بر استفاده از پایگاه و ساختار فنی پایگاه و هر داده‌ای که روی آن بارگذاری شده و یا به‌واسطه این پایگاه در دسترس قرار گرفته است، می‌باشد.

3. اجازه به شما :

«نور» به‌عنوان مالک پایگاه و نرم‌افزارهای ارائه شده در آن، به شما یک اجازۀ غیراختصاصی می‌دهد تا از پایگاه برای مقاصد علمی، شخصی و غیر‌تجاری استفاده کنید. اين توافق‌نامه حقوق محدودى به شما مى‏دهد تا از نرم‏افزارهای نور استفاده كنيد.

کليه حقوق و منافع مادی و معنوی نرم‌افزارهای ارائه شده در پایگاه، منحصراً براى «نور» محفوظ است. اين حقوق شامل (و نه محدود به) کليت نرم‏افزار و اجزاء آن (گرچه در آن اجزاء به خصوص، به حق نشر آن تصريح نشده باشد) و شيوه‏هاى فنى و تحقيقاتی به‌کاررفته در نرم‏افزار، متون الكترونيكى، فراداده­های متنی و غيرمتنی، اعراب­گذارى کلمات، نشان­گذارى متن (فرمت)، غنى‏سازى و تصحيح متون، فهرست‏هاى متنوع، صوت‏ها، تصاوير، فيلم‏ها، پويانمايى‏ها، نقشه­ها، مدل‏ها، آمار و ارقام، جدول‏هاى نمايشی، صفحات گرافيكى، طراحى‏ها و اجزاى هر يك از آن‌ها و منابع فنى برنامه و اجزای آن است؛ و قوانين حق نشر و توزيع و تكثير مصوب جمهوری اسلامی ‏ايران و معاهدات بين­المللى از آن حمايت مى‏كند.

4. محدودیت‌های استفاده :

1-4 هر کاربر می‌تواند یک حساب کاربری داشته باشد و باید از ایجاد حساب‌های تکراری و جعلی خودداری نماید؛ در صورت احراز خلاف این موضوع پایگاه می‌تواند برای همیشه یا مدتی محدود، حساب کاربری را مسدود نماید.

2-4 استفاده از پایگاه برای هرگونه هدف غیرقانونی یا خلاف شرایط و ضوابطِ اعلام‌شده، ممنوع است و مسئولیت هرگونه بهره‌برداری غیرقانونی بر عهده کاربر می‌باشد.

3-4 اين پایگاه شامل نرم­افزارهای نور است که هر نرم­افزار محتوی منابع الكترونيكى است. امتياز تكثير و عرضه الكترونيكى اين منابع، صرفاً در اختيار «نور» است. شما مى‏توانيد جهت تحقيقات به هر مقدار كه نياز داريد از اين منابع، در راستای استفاده‏ى شخصی کپی‌برداری كنيد. ولی شما مجاز نيستيد منابع كپى شده برای استفاده‏ى شخصی را تکثيركنيد و بفروشيد يا در اختيار ديگران قرار دهيد يا به‌منظور اهداف تجاری يا تبليغاتی از آن استفاده كنيد. هر نوع توزيع و انتشار انبوه و غير انبوه اين منابع الكترونيكى، از طريق چاپ يا تكثير الكترونيكى، استفاده در نرم‏افزارهاى ديگر يا به‌طور مستقل یا استفاده در پايگاه‏هاى اينترنتی ممنوع و مشمول قوانين كپى‏رايت است.اين ممنوعيت شامل كليه‏ى اطلاعات موجود در برنامه، اعم از منابع مکتوب، صوتی، تصويری و هر نوع اطلاعات ديگر كه در برنامه از آن‌ها استفاده شده است، نيز هست.

4-4 «نور» اجازه‏ى نشر الكترونيكى و فيزيكى منابع و نرم­افزارهای خود را به هيچ شخص حقيقی يا حقوقی واگذار نكرده است. درصورتی‌که مايليد نتايج تحقيقات خود را به‌صورت فيزيكى چاپ كنيد، لازم است نام «نور» و نرم‏افزارى را كه از آن استفاده كرده‏ايد، در فهرست منابع و مراجع خود ذكر كنيد. درهرحال نبايد مجموع نقل‏هاى شما از يك منبع از ۳٠ صفحه تجاوز كند.

5-4 اعراب متن‏ها حاصل تلاش طاقت­فرساى محققان بخش اعراب «نور» است و مالک انحصارى آن «نور» است. هرگونه برداشت و استفاده و اقتباس غیرعلمی و تحقيقى به‌منظور اهداف تجاری، ممنوع است.

6-4 ارائه نرم‌افزارهای این پایگاه از طریق قالب‌هایی به‌جز قالب‌های ارائه‌شده از طریق «نور» - ازجمله ارائه نرم‌افزارها در قالب موبایلی و قالب‌های شبکه‌ای و مجازی... - نقض آشکار حقوق «نور» بوده و غیرقانونی است و هرگونه ارائه نرم‌افزارهای مذکور و به هر شکلی تنها در انحصار «نور» خواهد بود .

7-4 ازآنجاکه حقوق مالکیت مادی و معنوی غالب آثار موجود در برنامه‌های نور در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی است و «نور» با کسب اجازه از صاحبان آثار یا ناشران مربوطه، از آن‌ آثار استفاده نموده است؛ لذا کاربران توجه داشته باشند که استفاده غیرمجاز از برنامه‌های نور، نه‌تنها نافی حقوق قانونی و شرعی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است، بلکه ناقض حقوق مالکیت مادی و معنوی ناشران و مؤلفان کتب و منابع علمی و فرهنگی مربوطه بوده و این امر منطبق با قانون «حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان- مصوب 1348»، قابل پیگرد از طرف آنان خواهد بود.

8-4 محتوای پایگاه را نمی‌توان بدون اجازه و تأیید کتبی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و صاحبان آثار (مطابق با قوانین مالکیت معنوی) به‌صورت کامل، ناقص، بر‌خط (Online) یا برون‌خط (Offline) منتشر، ترجمه یا ویرایش کرد.

9-4 اقدام برای رخنه در پایگاه، مهندسی معکوس، پیاده‌سازی، سرهم‌بندی یا پردازش هرگونه نرم‌افزار یا فناوری از این پایگاه و زیرمجموعه‌های آن، ممنوع می‌باشد و مشمول پیگرد قانونی است.

5. تعهدات سازمان‌ها در قبال مجوز استفاده :

1-5 تمامی سازمان و شرکت‌های طرف قرارداد موظف‌اند با توجه به محدوده دسترسی‌هایی که در قرارداد پایگاه با ایشان، تعیین گردیده است به کاربران خود دسترسی بدهند که قابل نظارت و پیگیری باشد و بدیهی است که آنان مسئول تخلف کاربران خود از ضوابط تعیین‌شده می‌باشند.

تبصره : در صورت هرگونه تخلف از ضوابط موردتوافق، پایگاه می‌تواند به‌صورت یک‌طرفه قرارداد را فسخ نماید.

2-5 دسترسی به پایگاه توسط «آی پی های» مشخص سازمان و شرکت‌ها که از سوی خود آن‌ها معرفی‌شده، انجام می‌پذیرد.

6. مسئولیت‌های کاربران مجاز در قبال مجوز استفاده :

1-6 کاربران موظف به حفاظت از نام کاربری و رمز عبور خود هستند.

2-6 هرگونه نقض قانون کپی‌رایت و قوانین پایگاه باعث لغو اشتراک خواهد شد.

3-6 ثبت هرگونه نظر خلاف شرع و قوانین جمهوری اسلامی تخلف محسوب شده و پایگاه می‌تواند اقدام به حذف یا ویرایش آن نماید.

7. حریم خصوصی :

پایگاه خود را متعهد به رعایت محرمانه بودن اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران می‌داند و تمام تلاش خود را برای تحقق این موضوع به کار می‌بندد. مشخصات دسترسی و کاربری ثبت‌شدۀ افراد در این پایگاه در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت.

8. تخلف از شرایط و ضوابط :

عدم رعایت هر یک از این شرایط و ضوابط از طرف کاربر، به‌منزلۀ پایان اجازۀ استفادۀ وی از این پایگاه است و ایشان مسئول جبران خسارات وارده به پایگاه یا هر شخص حقیقی و حقوقی احتمالی دیگری خواهد بود.

9. قوه قهریه و بلایای طبیعی :

پایگاه در شرایطی که به خاطر بلایای طبیعی و قوه قهریه از کنترل خارج شده باشد، ضمن اطلاع‌رسانی به کاربران تا زمان ادامه شرایط مذکور از انجام تعهداتی که به­موجب قرارداد لازم‌الاجرا است، معاف خواهد بود.

«نور» اعلام آمادگى مى‏كند كه اگر اشخاص حقيقی يا حقوقی نيازمند منابع تولیدشده در اين مركز، براى توليد نرم‏افزارها و پايگاه‏هاى خود و توزيع و تكثير آن‌ها هستند، از طریق مراجعه به بخش خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و طى قراردادى جداگانه، آن‌ها را در اختيار تقاضاکنندگان قرار دهد. بر همین اساس نشر الکترونیک یا مکتوب هر یک از منابع موجود در نرم‌افزارهای نور، منوط به کسب اجازه کتبی از این مرکز است.

در صورت هرگونه ابهام يا پرسش می­توانيد با امور کاربران مرکز تحقيقات کامپيوتری علوم اسلامی با شماره ۳۲۹۳۶۲۷۱-٠۲۵ يا پست الکترونیک Support@noorsoft.org تماس حاصل فرماييد.