بسم الله الرحمن الرحيم

قوانین و مقررات  پایگاه ابر نور (Abrenoor.ir)

کاربر گرامی

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (مرکز نور)، پیشاپیش نسبت به کلیه کاربرانی که حقوق مالکیت مادی و معنوی پدیدآورندگان نرم‌افزارها (ازجمله این مرکز) را رعایت نموده و به شرایط استفاده از محصولات تولیدشده توسط این مرکز توجه می‌نمایند؛ نهایت تشکر و سپاس خویش را اعلام می‌دارد.

نکته مهم: لطفاً شرایط و ضوابط زیر را به‌دقت مطالعه نمایید؛ زیرا ادامۀ استفادۀ شما از پایگاه «ابر نور» به معنای مطالعه و پذیرش تمام این شرایط و ضوابط است و درصورتی‌که این شرایط را نمی‌پذیرید، استفاده از این پایگاه برای شما مجاز نیست. در این ضوابط مراد از «پایگاه»، پایگاه «ابر نور» «پیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور» و مراد از «نور»، «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی» می‌باشد.

1. قوانین حاکم بر پایگاه:

این پایگاه بر اساس قوانین جاری نظام جمهوری اسلامی ایران طراحی و راه‌اندازی شده است و قوانین مالکیت مادی و معنوی و علائم تجاری جمهوری اسلامی ایران از آن حمایت می‌کنند.

2. محدودۀ شرایط:

این ضوابط و شرایط ناظر بر استفاده از پایگاه و ساختار فنی پایگاه و هر داده‌ای که روی آن بارگذاری شده و یا به‌واسطه این پایگاه در دسترس قرار گرفته است، می‌باشد.

3. اجازه به شما:

«نور» به‌عنوان مالک پایگاه و نرم‌افزارهای ارائه‌شده در آن، به شما یک اجازۀ غیراختصاصی و غیرقابل‌انتقال می‌دهد تا با رعایت محدودیت‌های مربوطه، از پایگاه برای مقاصد علمی، شخصی و غیر‌تجاری استفاده کنید.

4. محدودیت‌های استفاده:

4-‏1 هر کاربر می‌تواند یک حساب کاربری داشته باشد و باید از ایجاد حساب‌های تکراری و جعلی خودداری نماید؛ در صورت احراز خلاف این موضوع، پایگاه می‌تواند برای همیشه یا مدتی محدود، حساب کاربری را مسدود نماید.

تبصره: کاربران این پایگاه تنها می‌توانند حساب کاربری خود را جهت استفاده غیرتجاری و تحقیقاتی در اختیار اقوام درجه‌یک خود قرار دهند و مجاز به انتقال به غیره نیستند.

4-‏2 استفاده از پایگاه برای هرگونه هدف غیرقانونی یا خلاف شرایط و ضوابطِ اعلام‌شده، ممنوع است و مسئولیت هرگونه بهره‌برداری غیرقانونی بر عهده کاربر می‌باشد.

4-‏3 اقدام برای رخنه در پایگاه، مهندسی معکوس، پیاده‌سازی، سرهم‌بندی یا پردازش هرگونه نرم‌افزار یا فناوری از این پایگاه و زیرمجموعه‌های آن، ممنوع می‌باشد و مشمول پیگرد قانونی است.

4-‏4 محتوای پایگاه و نر‌م‌افزارهای ارائه‌شده اعم از منابع مکتوب، صوتی، تصویری، لوگوها و آرم‌های اختصاصی این مرکز و هر نوع اطلاعات دیگر که از آن‌ها استفاده شده است را نمی‌توان بدون اجازه و تأیید کتبی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و صاحبان آثار (مطابق با قوانین مالکیت معنوی) به‌صورت کامل، ناقص، بر‌خط (Online) یا برون‌خط (Offline) به‌صورت رایگان یا غیر رایگان ویرایش یا منتشر کرد.

4-‏5 کليه حقوق و منافع مادی و معنوی نرم‌افزارهای ارائه‌شده در پایگاه، منحصراً براى «نور» محفوظ است. اين حقوق شامل (و نه محدود به) کليت نرم‏افزار و اجزاء آن (گرچه در آن اجزاء به‌خصوص، به حق نشر آن تصريح نشده باشد) و شيوه‏هاى فنى و تحقيقاتی به‌کاررفته در نرم‏افزار، متون الكترونيكى، فراداده­های متنی و غيرمتنی، اعراب­گذارى کلمات، نشان­گذارى متن (فرمت)، غنى‏سازى و تصحيح متون، فهرست‏هاى متنوع، صوت‏ها، تصاوير، فيلم‏ها، پويانمايى‏ها، نقشه­ها، مدل‏ها، آمار و ارقام، جدول‏هاى نمايشی، صفحات گرافيكى، طراحى‏ها و اجزاى هر يك از آن‌ها و منابع فنى برنامه و اجزای آن است؛ و قوانين حق نشر و توزيع و تكثير مصوب جمهوری اسلامی ‏ايران و معاهدات بين­المللى از آن حمايت مى‏كند.

4-‏6 کاربر گرامی مجاز نیست که کتاب یا بخش‏هایى از منابع الکترونیکى را از درون نرم‌‏افزار‌‌ استخراج نموده و به‌صورت مستقل یا در نرم‌افزار‌‌ى دیگر تکثیر نماید، بفروشد، اهدا نماید یا به هر نحو به توزيع و انتشار انبوه و غير انبوه اين منابع الكترونيكى، از طريق چاپ يا نشر الكترونيكى و فیزیکی پرداخته و در اختیار دیگران قرار دهد یا به‌منظور اهداف تجاری يا تبليغاتی از آن استفاده كند.

4-‏7 ازآنجاکه حقوق مالکیت مادی و معنوی غالب آثار موجود در پایگاه‌های نور در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی است و مرکز نور با کسب اجازه از صاحبان آثار یا ناشران مربوطه، از آن‌ها استفاده نموده است؛ لذا کاربران توجه داشته باشند که استفاده غیرمجاز از منابع نشر یافته در پایگاه، نه‌تنها نافی حقوق این مرکز به لحاظ قانونی و شرعی است، بلکه ناقض حقوق مالکیت مادی و معنوی ناشران و مؤلفان کتب و منابع علمی و فرهنگی مربوطه بوده و این امر منطبق با قانون «حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان- مصوب 1348»، قابل پیگرد از طرف آنان نیز خواهد بود.

4-‏8 ارائه نرم‌افزارهای این پایگاه از طریق قالب‌هایی به‌جز قالب‌های ارائه‌شده از طریق «نور» - ازجمله ارائه نرم‌افزارها در قالب موبایلی و قالب‌های شبکه‌ای و مجازی... - نقض آشکار حقوق «نور» بوده و غیرقانونی است و هرگونه ارائه نرم‌افزارهای مذکور و به هر شکلی تنها در انحصار «نور» خواهد بود.

4-‏9 درصورتی‌که برای انجام پژوهش، نگارش مقاله، کتاب یا پایان‌نامه خود از یک یا چند نرم افزار و خدمات یا ابزارهای آن استفاده کرده‌اید، نام نرمافزار یا نرم‌افزارها را در قسمت «قدردانی و تشکر» یا «منابع و مراجع» یا در قسمت «روش پژوهش» آن پژوهشنامه، مقاله، کتاب، پایان‌نامه یا نشریه ذکر نمایید. عبارت پیشنهادی ما این است:

«در نگارش/ تألیف/ انتشار این کتاب/ مقاله/ پایان‌نامه/ نشریه/ مجله/ پژوهشنامه از نرم‌افزارِ ... (نام نرم افزارها آورده شود) استفاده شده است.»

لازم به ذکر است که نبايد مجموع نقل‏هاى شما از يك منبع از ۳٠ صفحه تجاوز كند.

4-‏10 اعراب متن‏ها حاصل تلاش طاقت­فرساى محققان بخش اعراب «نور» است و مالک انحصارى آن «نور» است. هرگونه برداشت، استفاده و اقتباس غیرعلمی و تحقيقى به‌منظور اهداف تجاری، ممنوع است.

5. تعهدات سازمان‌ها در قبال مجوز استفاده:

5-‏1 تمامی سازمان و شرکت‌های طرف قرارداد موظف‌اند با توجه به محدوده دسترسی‌هایی که در قرارداد پایگاه با ایشان، تعیین گردیده است به کاربران خود دسترسی بدهند که قابل نظارت و پیگیری باشد و بدیهی است که آنان مسئول تخلف کاربران خود از ضوابط تعیین‌شده می‌باشند.

تبصره : در صورت هرگونه تخلف از ضوابط موردتوافق، پایگاه می‌تواند به‌صورت یک‌طرفه قرارداد را فسخ نماید.

5-‏2 دسترسی به پایگاه توسط «آی‌پی‌های» مشخص سازمان و شرکت‌ها که از سوی خود آن‌ها معرفی‌شده، انجام می‌پذیرد.

6.مسئولیت‌های کاربران مجاز در قبال مجوز استفاده:

6-‏1 کاربران موظف به حفاظت از نام کاربری و رمز عبور خود هستند.

6-‏2 هرگونه نقض قانون کپی‌رایت و قوانین پایگاه باعث لغو اشتراک خواهد شد.

6-‏3 ثبت هرگونه نظر خلاف شرع و قوانین جمهوری اسلامی تخلف محسوب شده و پایگاه می‌تواند اقدام به حذف یا ویرایش آن نماید.

7. حریم خصوصی:

پایگاه، خود را متعهد به رعایت محرمانه بودن اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران می‌داند و تمام تلاش خود را برای تحقق این موضوع به کار می‌بندد. مشخصات دسترسی و کاربری ثبت‌شدۀ افراد در این پایگاه در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت.

8. تخلف از شرایط و ضوابط:

عدم رعایت هر یک از این شرایط و ضوابط از طرف کاربر، به‌منزلۀ پایان اجازۀ استفادۀ وی از این پایگاه است و ایشان مسئول جبران خسارات وارده به پایگاه یا هر شخص حقیقی و حقوقی احتمالی دیگری خواهد بود.

9. قوه قهریه، بلایا و شرایط فنی غیرقابل‌پیش‌بینی:

پایگاه در شرایطی که به خاطر قوه قهریه، بلایا و شرایط فنی غیرقابل‌پیش‌بینی، از کنترل خارج شده باشد، تا زمان ادامه شرایط مذکور، از انجام تعهداتی که به­موجب قرارداد لازم‌الاجرا است، معاف خواهد بود.

 

تذکرات لازم:

  • علاوه بر مطالب فوق‌الذکر، مفاد «قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب سال 1379» لازم الاتباع بوده و مدنظر کاربران محترم قرار گیرد.
  • «نور» اعلام آمادگى دارد منابع موردنیاز اشخاص حقيقی يا حقوقی در راستای توليد نرم‏افزارها، پايگاه‏ها و توزيع و تكثير آن‌ها را طى انعقاد قراردادى جداگانه و با رعایت حقوق مالکیت مادی و معنوی مؤلفان و ناشران، در اختيار متقاضیان قرار دهد.
  • اشخاص حقیقی یا حقوقی در راستای معرفی این مرکز و پایگاه‌های متعلق به آن، می‌توانند از لوگو یا آرم‌های مربوطه در فضاهای وب و شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایند.
  • در صورت هرگونه ابهام یا پرسش، با امور کاربران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با شماره ۳۲۹۳۶۲۷۱-٠۲۵ یا پست الکترونیک Support@noorsoft.org تماس حاصل شود.

با تشکر و سپاس

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی